Warszawskie Dni Kawaleryjskie

V Warszawskie Dni Kawaleryjskie

Warszawskie Łazienki po raz kolejny zmieniły się w ostoję magicznych lat 20. XX wieku. V edycja Dni Kawaleryjskich odbyła się w dniach 1-6 maja 2018 r. i pozwoliła setkom zwiedzających poczuć klimat międzywojennego szyku. Tego roku Szwadron Honorowy 3. Pułku Szwoleżerów obchodził 14. rocznicę swojego powstania!

Już 1 maja kawalerzyści wraz z końmi przybyli do warszawskiej stajni Belvedere. Podczas pokazów i wspólnych treningów jeźdźcy przygotowali się do właściwego rozpoczęcia obchodów - 4 maja w Łazienkach Królewskich. W Umiastowie pod Warszawą miała miejsce konferencja naukowa, a w tym samym czasie odbyły się też pierwsze konkurencje Mazowieckich Kwalifikacji Kawaleryjskich Mistrzostw Polski Militari. Pierwszymi dyscyplinami, w których zmagali się jeźdźcy było klasyczne ujeżdżenie oraz cross, czyli skoki przez przeszkody w warunkach terenowych. Wieczorem w Starej Oranżerii miała miejsca uroczysta gala, podczas której wręczone zostały nagrody im. gen. bryg. Bolesława Wieniawy Długoszowskiego dla osób zasłużonych dla współczesnej kawalerii.

Sobota rozpoczęła się zawodami w strzelaniu z broni palnej. Każdy, także widzowie, mógł starać się o zdobycie Pucharu Niepodległej i spróbować swoich sił w rywalizacji z żołnierzami Kawalerii Ochotniczej. Kolejnym punktem programu były widowiskowe zawody w skokach przez przeszkody na historycznym Hipodromie. Dzień zakończył się uroczystym apelem poległych w Klasztorze oo. Bernardynów przy ulicy Czerniakowskiej i eleganckim rautem z okazji święta 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich.

Ostatni dzień uroczystości zaczął się od Mszy Świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ulicy Długiej. Msza odbyła się w intencji poległych żołnierzy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego. Następnie w Łazienkach Królewskich odbył się uroczysty apel i złożenie kwiatów pod pomnikiem płk. Jana Hipolita Kozietulskiego, patrona pułku organizującego Dni Kawaleryjskie. Po części oficjalnej kawalerzyści przystąpili do rywalizacji w niezwykle widowiskowych konkurencjach Mistrzostw Militari – władaniu bronią białą. Kibice byli wręcz zachwyceni tak dynamicznymi dyscyplinami jak cięcia szablą czy zbieranie obręcz na lancę w pełnym galopie. Pod koniec dnia odbyła się ceremonia dekoracji zwycięzców Mazowieckich Kwalifikacji Kawaleryjskich Mistrzostw Polski Militari, która tym samym była ceremonią zakończenia V edycji Warszawskich Dni Kawaleryjskich.