Warszawskie Dni Kawaleryjskie

I Warszawskie Dni Kawaleryjskie

Pierwsza edycja Warszawskich Dni Kawaleryjskich była ogromnym wyzwaniem pod względem logistycznym dla organizatorów, jednak całość wydarzenia udała się znakomicie, dzięki czemu możemy dzisiaj cieszyć się kolejnymi odsłonami tej imprezy. Zwiedzający mieli okazję poznać historię kawalerii oraz dowiedzieć się co nieco o formacjach współczesnej Kawalerii Ochotniczej. Łazienki Królewskie na cały tydzień zmieniły się w miejsce stacjonowania kawalerzystów wraz z końmi, dzięki czemu wszyscy mogli poczuć się jak za dawnych lat świetności polskiej jazdy.

Poniedziałek, wtorek i środa (5/6/7.05.2014 r.)

W ciągu pierwszych dni imprezy odbywały się zajęcia edukacyjne dla grup zorganizowanych ze szkół oraz wystawy historyczne otwarte dla wszystkich zwiedzających. Wieczorem miały miejsce także treningi kawaleryjskie, na których publiczność miała okazję podziwiać ćwiczenia jeźdźców przed pokazem głównym. Na zakończenie dnia odbywały się także spotkania z autorami książek historycznych, w tym z Piotrem Jaźwińskim, autorem książek „Oficerowie i konie”, „Oficerowie i dżentelmeni”. Spotkanie miało tytuł „Życie codzienne i tradycje kawalerii”.

Czwartek (8.05.2014)

Kolejny dzień przebiegał tak samo jak poprzednie, kończyło go spotkanie historyczne z autorem książek poświęconych kawalerii, podpułkownikiem Juliuszem Tymem o temacie “Struktura, organizacja i działania bojowe kawalerii. O godzinie 21 odbył się uroczysty capstrzyk w kościele ojców Bernardynów przy ulicy Czerniakowskiej, rozpoczynający oficjalną część obchodów Dni Kawaleryjskich.

Piątek (9.05.2014)

Dzień rozpoczęły wystawy otwarte, wieczorem zwiedzający mieli okazję spotkać się z Lesławem Kukawskim podczas spotkania o temacie “Orkiestry Kawalerii”. Następnie odbyło się spotkanie obracające się w tych samych kręgach, gdy Sergeant Kieran Forsyth MA, emerytowany muzyk z brytyjskiej orkiestry konnej, opowiedział o dziejach konnych muzyków w Wielkiej Brytanii.

Sobota (10.05.2014 r.)

Sobota była dniem kulminacyjnym całego wydarzenia. Rozpoczęło go otwarcie wielkiej wystawy “Kawaleria wczoraj i dziś” stworzonej przez Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk. Jana Kozietulskiego. Zwiedzającym do dyspozycji oddani zostali także wykwalifikowani przewodnicy. Kolejnym punktem programu był widowiskowy konkurs skoków przez przeszkody oraz władania bronią białą. Nie mniejsze emocje publiczności budziły zmagania trębaczy i orkiestr kawalerii. Aby nie zostawać w tyle za jeźdźcami, swoje umiejętności i dyscyplinę pokazały piesze oddziały Wojska Polskiego podczas musztry. Odbył się także koncert Orkiestry Wojska Polskiego, a Amazonki ukazały publiczności trudną sztukę jazdy w damskim siodle. Pod wieczór czas umilił koncert muzyczny oraz wręczenie nagród zwycięzcom konkursów i zawodów rozgrywanych w ciągu dnia. Dzień zakończył uroczysty bankiet dla zaproszonych gości.

Niedziela (11.05.2014 r.)

Ostatni dzień imprezy rozpoczynała Msza Święta w Kościele Garnizonowym Wojska Polskiego. Następnie odbyła się uroczysta defilada konna ulicami stolicy, która zakończyła się Apelem Poległych i złożeniem kwiatów pod pomnikiem Pułkownika Jana Kozietulskiego. Po przemówieniach władz odbył się pożegnalny poczęstunek.