Warszawskie Dni Kawaleryjskie

II Warszawskie Dni Kawaleryjskie

To już kolejna edycja wielkiego wydarzenia jakim są Warszawskie Dni Kawaleryjskie. W 2015 roku impreza po raz kolejny przyciągnęła do Łazienek Królewskich tłumy osób, chcących podziwiać kunszt jeździecki kawalerzystów i piękno wojskowych rumaków. Zwiedzającym została udostępniona także gra miejska mająca przybliżyć tematy kawalerii.

Poniedziałek - Czwartek 4-7 maja 2015

Pierwsze dni wydarzenia to treningi kawalerzystów do pokazów, której jednak były otwarte dla publiczności i niezmiennie gromadziły sporą grupkę widzów. Wieczorami odbywały się spotkania autorskie i naukowe na tematy kawaleryjskie w Podchorążowce.

Piątek 8 maja 2015

zawody kawaleryjskie

Od rana do wieczora odbywały się zawody eliminacyjne do Kawaleryjskich Mistrzostw Polski Militari w Starej Miłosnej pod Warszawą. Dyscyplinami były skoki terenowe przez przeszkody (tak zwany cross) oraz ujeżdżenie, jednak brane pod uwagę były także mundury zawodników i dokładność. W nocy odbył się uroczysty capstrzyk pod tablicą pamięci Szwoleżerów 3 Pułku w kościele ojców Bernardynów przy ul. Czerniakowskiej, będący tym samym rozpoczęciem oficjalnej części II Warszawskich Dni Kawaleryjskich.

Sobota 9 maja 2015

Najbardziej atrakcyjny dla zwiedzających weekend rozpoczęła Msza Święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej. Następnie odbyło się uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą szwoleżerów w tejże świątyni oraz apel przed Pałacem na Wyspie. Kolejnym punktem programu był niesamowity koncert Orkiestry Wojskowej w Amfiteatrze. Później tego dnia nadeszła pora na niesamowicie dynamiczne widowiska - konkursy we władaniu konno szablą oraz lancą. Na historycznym hipodromie doszło do niesamowitej rywalizacji w tych klasycznych, kawaleryjskich konkurencjach. Kolejnym punktem programu były pokazy sprzętu 1 Brygady Zmechanizowanej Szwoleżerów Mazowieckich oraz galowa musztra Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów. Po tych dynamicznych wydarzeniach nadeszła pora na złożenie kwiatów przed popiersiem Jana Kozietulskiego w Łazienkach Królewskich. Wieczorem odbył się poczęstunek dla zaproszonych gości i kolacja dla kawalerzystów. W nocy nadszedł także czas na uroczystą galę z okazji Święta Pułkowego i 95-lecia wojny 1920 roku w eleganckiej Podchorążówce.

Niedziela 10 maja 2015

Dzień rozpoczęły wielki zawody Militari oraz Memoriał Jerzego Staniszkisa w skokach przez przeszkody na historycznym Hipodromie. Konkurencja ta jest najbardziej widowiskową dyscypliną jeździecką. Następnie odbyły się ceremonie wręczenia nagród i pokazy kawaleryjskie, jednak największe zainteresowanie wzbudził konkurs jazdy w nietypowym, damskim siodle. Dzień, a także całe wydarzenie, zakończył pokaz Szwadronu 3. Pułku Szwoleżerów, który był uroczystym zamknięciem II edycji Warszawskich Dni Kawaleryjskich.