Warszawskie Dni Kawaleryjskie

III Warszawskie Dni Kawaleryjskie

2016 rok przyniósł już trzecią edycję Warszawskich Dni Kawaleryjskich. Dla warszawiaków i miłośników historii stały się one jednym z najważniejszych wydarzeń w stolicy. Trzecia edycja została objęta patronatem honorowym Prezydenta RP – Pana Andrzeja Dudy, po raz pierwszy w historii wydarzenia!

Pierwsze konie i kawalerzyści pojawili się w warszawskiej stajni Belvedere już 25 kwietnia. Od tamtego czasu widzowie mieli okazję podziwiać codzienne ćwiczenia jeźdźców we władaniu bronią białą oraz w eleganckiej musztrze na historycznym hipodromie w Łazienkach Królewskich. Od 4 do 6 maja na gości czekały wykłady historyczne prowadzone przez wybitnych naukowców i autorów literatury poświęconej kawalerii. W piątek 6 maja odbyły się także Eliminacje Mistrzostw Polski Militari, podczas których jeźdźcy zmierzyli się z crossem (terenowe skoki przez przeszkody), ujeżdżeniem i strzelaniem z końskiego grzbietu.

7 maja

Rano w Katedrze Polowej WP przy ulicy Długiej odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji żołnierzy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich. Następnie w Łazienkach Królewskich zostały rozegrane najbardziej widowiskowe konkurencje zawodów kawaleryjskich, czyli władanie bronią białą – lancą i szablą. Swoje umiejętności zaprezentowali najlepsi zawodnicy z całej Polski! Niesamowicie miłym widokiem był pokaz galowy Szwadronu Honorowego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk. Jana Kozietulskiego, który zaprezentował musztrę w idealnie przygotowanym ekwipunku. Na zakończenie dnia widzowie mogli ujrzeć pokaz wyszkolenia i wyposażenia 1 Batalionu Zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich z Orzysza.

8 maja

Od rana w Łazienkach Królewskich widzowie mogli podziwiać zmagania kawalerzystów w konkurencji skoków przez przeszkody. Po tym dynamicznym widowisku odbył się koncert Orkiestry Wojska Polskiego, który pozwolił na ostudzenie wrażeń. Następnie, przez Pałacem na Wodzie odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem wojska. Odbyło się także złożenie kwiatów przed pomnikiem Jana Hipolita Kozietulskiego. Warszawskie Dni Kawaleryjskie zakończyła dekoracja zwycięzców w Klasyfikacji Mistrzostw Polski Militari, czyli najlepszych tegorocznych kawalerzystów!