Warszawskie Dni Kawaleryjskie

Ogólny harmonogram

Oczywiście, każdego roku organizatorzy Warszawskich Dni Kawaleryjskich starają się dostarczyć widzom jak najwięcej nowych, zaskakujących atrakcji, jednak program zwykle oferuje pewne stałe punkty programu, które opiszemy poniżej.

W ciągu kilku dni trwania Dni Kawaleryjskich goście Warszawskich Łazienek Królewskich mogą liczyć na tego typu wydarzenia:

  • Pokaz konny Szwadronu Honorowego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego - stały punkt programu, popisy oddziału kawalerzystów, który jest także organizatorem całości imprezy. Dni Kawaleryjskie wypadają w święto pułkowe Szwoleżerów Mazowieckich, więc jeźdźcy mają okazję pokazać się z jak najlepszej strony!
  • Konferencje naukowe na tematy związane z kawalerią - światowej sławy naukowcy i badacze corocznie dzielą się swoją ogromną wiedzą historyczną z zainteresowanymi. Oczywiście, wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, a prowadzący chętnie odpowiadają na wszelkie pytania publiczności.
  • Pokazy statyczne uzbrojenia współczesnego wojska - sprzęt bojowy, samochody, wozy opancerzone, karabiny i działa - goście Dni Kawaleryjskich mogą podziwiać te nowoczesne maszyny i porozmawiać z zawodowymi żołnierzami podczas wystaw i pokazów na terenie Łazienek Królewskich.
  • Zawody Militari - największe zawody kawaleryjskie w kraju. Konkursy podzielone są na takie kategorie, jak skoki przez przeszkody, władanie szablą i lancą. Współcześni kawalerzyści konkurują ze sobą w tych widowiskowych konkurencjach, wzbudzając zachwyt widzów swoimi ogromnymi umiejętnościami i zgraniem z pędzącymi końmi. Niesamowity widok i moc wrażeń dla publiczności!
  • Koncert Orkiestry Wojskowej Garnizonu Warszawskiego - stały punkt programu. Pieśni patriotyczne i piosenki wojskowe w wykonaniu orkiestry nadają całemu wydarzeniu pięknego, specyficznego klimatu 20-lecia międzywojennego. Publiczność może na chwilę przenieść się w czasie wsłuchując się w brzmienie mistrzowskich wykonań znanych wszystkim melodii.
  • Pokazy strzelania z broni bojowej i ASG - podczas tych pokazów widzowie mogą podziwiać biegłość żołnierzy w posługiwaniu się bronią palną, ale także spróbować swoich sił w strzelaniu z bezpieczniejszej broni ASG do celów. Świetna zabawa i doświadczenie gwarantowane!
  • Uroczysty apel połączony z pokazem musztry paradnej, złożenie kwiatów pod popiersiem płk. Jana Kozietulskiego - uhonorowanie pułkownika, będącego patronem trzeciego Pułku Szwoleżerów. Musztra paradna, przemarsz pododdziałów i uroczyste przemówienia władz lokalnych to oficjalna część uroczystości. Po wszystkim goście mogą posilić się podczas przygotowanego przez organizatorów poczęstunku.
  • Kino letnie - pokazy filmów historycznych ukazujących dzieje kawalerii. Projekcja, w zależności od pogody, odbywa się na świeżym powietrzu i zapoznaje widzów z takimi klasykami polskich twórców jak produkcje z lat 30. XX wieku.
  • Przegląd mundurowy kawalerzystów - możliwość podziwiania żołnierzy w pełnej krasie. Wypastowane buty, powiewające proporczyki, błyszczące szable, wyczesane grzywy koni - kawaleria od wieków zachwyca i zachwycać będzie. W tym punkcie programu publiczność ma okazję dokładnie przyjrzeć się każdemu kawalerzyście występującemu w konkursach.
  • Pokaz wyszkolenia 1. Batalionu Zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich z Orzysza - zawodowi żołnierze z Batalionu w barwach dawnych Szwoleżerów są częstymi gośćmi Warszawskich Dni Kawaleryjskich. Ich potężne maszyny manewrujące po placu pokazowym i nieprawdopodobna dyscyplina są źródłem niesamowitych wrażeń dla widzów.

Warszawskie Dni Kawaleryjskie to świetna okazja do poszerzenia swojej wiedzy, spotkań z inspirującymi ludźmi i podziwiania najpiękniejszych formacji wojskowych w dziejach. Dzięki bogatemu programowi wydarzenia każdy znajdzie coś dla siebie. Do zobaczenia w Łazienkach Królewskich!