Warszawskie Dni Kawaleryjskie

IV Warszawskie Dni Kawaleryjskie

Pokazy konne i musztra, zawody we władaniu białą bronią i strzelaniu z broni palnej oraz skoki przez przeszkody - to główne atrakcje kolejnej, już czwartej edycji Dni Kawaleryjskich w Łazienkach Królewskich, a dokładniej w miejscu historycznego Hipodromu.

5 maja

Wieczorem, w Amfiteatrze Łazienek Królewskich odbyła się projekcja klasycznego filmu “Śluby ułańskie” z 1934 roku. Produkcja ta pozwoliła idealnie wczuć się widzom w klimat całego nadchodzącego ogromnymi krokami wydarzenia!

6 maja

Dzień rozpoczął się od przeglądu mundurowego w ramach konkursu Militari. Sędziowie zwracali uwagę na najmniejsze szczegóły umundurowanie każdego kawalerzysty - niedopięty guzik dyskwalifikuje zawodnika z dalszej rywalizacji! Następnie przyszła pora na niesamowicie widowiskowe zawody we władaniu bronią białą. Kolejnym punktem programu był pokaz wyszkolenia Szwadronu Toporzysko w barwach Pułku 3. Strzelców Konnych im. Hetmana Stefana Czarnieckiego. Swoje umiejętności i nowoczesny sprzęt zaprezentował także 1. Batalion Zmechanizowany Szwoleżerów Mazowieckich z Orzysza. W międzyczasie odbywały się także wykłady historyczne w pobliskiej Podchorążówce, organizowane przez Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego. Po południu, na Tarasie Pałacu na Wyspie swoje wyszkolenie pokazał znowu 1. Batalion Zmechanizowany Szwoleżerów Mazowieckich. Dzień zakończył uroczysty apel oraz ceremonia wręczenia sztandaru 1. Batalionowi Zmechanizowanemu Szwoleżerów Mazowieckich. Pod pomnikiem płk. Jana Kozietulskiego złożone zostały kwiaty, a uroczystości zakończył koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

7 maja

Ostatni dzień wydarzenia rozpoczęły zawody w skokach przez przeszkody - ulubiona konkurencja wielu uwielbiających wrażenia jeźdźców. Ostatnim punktem programu była ceremonia dekoracji zwycięzców wszystkich konkursów, będąca równocześnie uroczystym zakończeniem IV Warszawskich Dni Kawaleryjskich.